Ετήσια αρχεία 2022

25 άρθρα

Συμβουλευτική στο σχολείο

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι στο σχολείο μας θα βρίσκεται κάθε Τρίτη η Κοινωνική Λειτουργός, κ. Ελένη Παπανδρέου.

Οι συναντήσεις των μαθητών/τριών και των γονέων θα πραγματοποιούνται κατόπιν συνεννόησης, με τη μορφή προγραμματισμένων ραντεβού, τα οποία προϋποθέτουν τη γραπτή συναίνεση του γονέα/κηδεμόνα (Υπεύθυνη Δήλωση).

Οι συναντήσεις θα πραγματοποιούνται σε ιδιαίτερο χώρο του σχολείου με ησυχία. Οι πληροφορίες είναι εμπιστευτικές και τηρείται το απόρρητο και η προστασία των προσωπικών δεδομένων.

Το έργο της Κοινωνικής Λειτουργού περιλαμβάνει παρεμβάσεις σε ατομικό και οικογενειακό επίπεδο, αποτελεί συνδετικό κρίκο μεταξύ σχολείου, οικογένειας και άλλων κοινωνικών φορέων και υπηρεσιών και στοχεύει στην προαγωγή της ψυχικής υγείας των μαθητών/τριών και στην ομαλή λειτουργία του σχολικού περιβάλλοντος.

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχει προηγηθεί επικοινωνία με την κ. Παπανδρέου.

Κατάθεση Δελτίου Απογραφής γεννηθέντων το έτος 2005

Ενημερώνουμε τους άρρενες μαθητές μας οι οποίοι είναι γεννηθέντες το 2005 ότι υποχρεούνται να καταθέσουν Δελτίο Απογραφής (ΔΑ) στις αρμόδιες Στρατολογικές Υπηρεσίες Δελτίου Απογραφής κατά το χρονικό διάστημα από 02 Ιανουαρίου 2023 έως 31 Μαρτίου 2023. Η συμπλήρωση και κατάθεση του Δελτίου Απογραφής είναι δυνατόν να πραγματοποιείται με οποιονδήποτε από τους παρακάτω τρόπους:

α) Ηλεκτρονικά, μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (www.gov.gr) με χρήση κωδικών taxisnet, επιλέγοντας από την κατηγορία «Στράτευση», τη διαδρομή «Απογραφή» -> «Κατάθεση Δελτίου Απογραφής Στρατεύσιμων».

β) Σε οποιαδήποτε Στρατολογική Υπηρεσία (ΣΥ) ή Κέντρο Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ) για τους διαμένοντες στην Ελλάδα.

γ) Σε οποιαδήποτε Ελληνική Προξενική Αρχή για τους διαμένοντες στο εξωτερικό.

Περισσότερες πληροφορίες στο έντυπο οδηγιών παρακάτω:

ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΛΑΣΗΣ 2026 (ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΙ ΤΟ ΕΤΟΣ 2005)

Επιλογή Τουριστικού Γραφείου

Σεπόλια, 3/11/22

Ενημερώνουμε ότι σχετικά με τη σχολική εκδρομή της Γ’ Τάξης από 13/12/22 έως 17/12/22 με προορισμό την Κρήτη (Ηράκλειο- Χανιά) και σύμφωνα με το ΦΕΚ 456/13-02-22, η επιτροπή αξιολόγησε τις προσφορές που κατατέθηκαν στο σχολείο και ΟΜΟΦΩΝΑ επέλεξε ως πλέον συμφέρουσα αυτή του τουριστικού γραφείου «Vlassopoulos Travel Services».

Υποβολή μηχανογραφικού δελτίου (Μ.Δ.) για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και παράλληλου μηχανογραφικού δελτίου (Π.Μ.Δ.) για εισαγωγή στα ΔΙΕΚ, έτους 2022

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι οι διαδικασίες για την υποβολή των Μηχανογραφικών Δελτίων (Μ.Δ. και Π.Μ.Δ) έτους 2022 ξεκινούν από την Παρασκευή 8 Ιουλίου 2022 και λήγουν την Δευτέρα 18 Ιουλίου 2022.

Από την Παρασκευή 8 Ιουλίου 2022, οι υποψήφιοι, χρησιμοποιώντας τον προσωπικό κωδικό ασφαλείας τους (password) που έχουν ήδη αποκτήσει ή αποκτούν αυτές τις μέρες, θα μπορούν να επισκέπτονται την ηλεκτρονική διεύθυνση https://michanografiko.it.minedu.gov.gr/ και να επιλέγουν το Μηχανογραφικό Δελτίο (Μ.Δ) για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και το Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο (Π.Μ.Δ) για εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ.

Για οποιαδήποτε πληροφορία, υποστήριξη, ακόμα και χρήση υπολογιστή που τυχόν δεν διαθέτουν, οι υποψήφιοι θα μπορούν να απευθύνονται στα Λύκειά τους, τα οποία θα είναι ανοιχτά στις ημέρες με τις προγραμματισμένες εφημερίες κάθε Λυκείου και επιπλέον την Τετάρτη 13-7-2022 και την Δευτέρα 18-7-2022.

Ηλεκτρονικές Αιτήσεις Εγγραφής (e-eggrafes)

Από τις 24 Ιουνίου 2022 και ώρα 10:00 έως και τις 7 Ιουλίου 2022 και ώρα 23:59, όσοι/-ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2022-2023.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

ή μέσω της διαδικτυακής πύλης

συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Δημιουργία κωδικού ασφαλείας υποψηφίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ για την υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου

Οι υποψήφιοι που ενδιαφέρονται να υποβάλουν Μηχανογραφικό Δελτίο (ΜΔ) ή και Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο (Π.Μ.Δ) θα μπορούν να απευθύνονται στο σχολείο μέχρι και την Πέμπτη 30 Ιουνίου 2022 για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password).

Διαβάστε τη σχετική εγκύκλιο στον παρακάτω σύνδεσμο:

Εγκύκλιος 75892/Α3/20-06-2022

Απόφαση κατανομής Φ.Α. στα Ειδικά Εξεταστικά Κέντρα της Δ.Δ.Ε. Α Αθήνας

Σας ενημερώνουμε ότι η Απόφαση Κατανομής υποψηφίων ατόμων με αναπηρία και άλλες εκπαιδευτικές ανάγκες σε Εξεταστικά Κέντρα για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις έτους 2022 βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο:

Απόφαση κατανομής Φ.Α. στα Ειδικά Εξεταστικά Κέντρα της Δ.Δ.Ε. Α΄ Αθήνας